Otroška kolesa so odličen pripomoček za spodbujanje otrok k aktivnemu življenjskemu slogu, raziskovanju okolice in uživanju v kolesarskih pustolovščinah. So zelo pomembna pri razvoju otrokovih gibalnih sposobnosti, ravnotežja in koordinacije. Z vožnjo kolesa otroci pridobivajo izkušnje, samostojnost in se nenazadnje učijo prometnih pravil ter varnosti na cesti. Otroško kolo je prilagojeno velikostim in sposobnostim otroka in je zasnovano tako, da otrokom omogoča čim lažji prehod v svet kolesarstva in lovljenja ravnotežja. Največkrat je odeto v svetle, pisane barve, privlačnih vzorcev ali celo polepljeno s podobami priljubljenih risanih junakov.
V naši spletni trgovini je mogoče kupiti po ugodni ceni otroška kolesa za deklice in dečke priznanih blagovnih znamk Capriolo, Conway in Megamo, proizvajalcev, katerih kolesa so varna, udobna in napredna. Na voljo so v različnih velikostih, od najmanjših s premerom koles 12 palcev za najmlajše otroke do večjih koles s premerom 24 palcev za starejše otroke.
Otroška kolesa in velikosti
Otroška kolesa so na voljo v različnih velikostih, njihova oznaka velikosti pa je odvisna od velikosti koles oziroma pnevmatik in ne od velikosti okvirja, kot to velja pri kolesih za odrasle. Pri izbiri ustreznega kolesa za vašega otroka, morate upoštevati njegovo starost, predvsem pa telesno višino, saj je od tega odvisno, katero otroško kolo bi bilo primerno zanj. Pravilna velikost okvirja na kolesu za fantka ali deklico pomeni, da lahko otrok postavi obe nogi na tla (za ustavitev), medtem ko sedi na sedežu in zavzame pravilen položaj med vožnjo. Pomembo je tudi, da sta sedež in krmilo nastavljiva po višini, saj boste zaradi rasti otroka, otroško kolo lahko prilagajali njegovi višini.
Pregled velikosti otroških koles:
Otroško kolo velikosti koles od 12 do 14 col [palcev] zapolnjuje vrzel med poganjalcem in prvim primernim otroškim kolesom. Namesto potiskanja z nogami se otrok nauči uporabljati pedala in osvoji občutek za novo obliko gibanja. Kolesa so največkrat opremljena s pomožnimi koleščki, ki otroku omogočajo večjo stabilnost in varnost. Mlajši otroci kolesa še ne znajo poganjati sami zato potrebujejo pomoč odraslega pri učenju vožnje s kolesom. Zelo praktična je pri tem uporaba krmilne palice, ki je namenjena potiskanju in usmerjanju kolesa. Tudi kasneje, ko otrok že sam poganja kolo, je zelo priročna za hitro ustavljanje.
Otroško kolo velikosti koles od 16 do 18 col [palcev] je večinoma opremljeno z najnujnejšo opremo. Pri tej starosti je zabava in užitek otroka ključnega pomena. Če pa se želite z otrokom voziti v vrtec ali na športne prireditve, boste morali razmisliti o nakupu dodatne varnostne opreme, kot so luči, odsevniki, zvonec in blatniki. Zakon o pravilih cestnega prometa predpisuje, da otrok mlajši od 7 let ne sme samostojno sodelovati v prometu (ceste ali kolesarske poti), ampak mora biti v spremstvu odrasle osebe.
Otroško kolo velikosti koles od 20 do 24 col [palcev] je primerno za otroka starosti nad 7 let, ki že lahko kolesarijo po kolesarski stezi. Zato je tovrstno kolo največkrat že opremljeno z lučmi, odsevniki, dvema samostojnima zavorama in zvoncem.
Čeprav otroci hitro rastejo in kolesa postanejo premajhne zanje, vseeno ni priporočljivo otroku kupiti preveliko kolo. Kolesarji začetniki namreč še niso dovolj spretni, da bi popolnoma obvladovali kolo, sploh, če je le-to preveliko.
Poleg velikosti koles, se otroška kolesa razlikujejo tudi glede na svojo zasnovo in funkcije. Nekatera kolesa so namenjena predvsem vožnji po asfaltu, druga vožnji po naravnem terenu, tretja pa obema terenoma. Obstajajo tudi specializirana kolesa, kot so BMX, cestna kolesa ali gorska kolesa, ki so namenjena otrokom, ki se ukvarjajo s specifičnimi vrstami kolesarstva. Zato je pred nakupom priporočljiv razmislek, kakšnim kriterijem mora zadoščati kolo in kakšno opremo mora imeti.
Zavore: Pomemben del otroškega kolesa so zavore, ki morajo biti ustrezne velikosti za otrokove roke in dovolj učinkovite. Otroška kolesa so največkrat opremljena z zavornimi čeljustmi, saj imajo zadnje zavore manjšo zavorno moč in delujejo zgolj v določenem položaju pedal.
Prestavna razmerja: Otroška kolesa velikosti do vključno 20 palcev običajno ne potrebujejo prestav, saj to pomeni večjo težo in več znanja otroka. Večji otroci z več izkušnjami lahko z uporabo menjalnika (7-9 prestav, »twist shift« - z obračanjem dela ročaja na krmilu) povečajo svoj doseg, hitrost in učinkovitost svojega kolesa
Loči in odsevniki: Luči so pomembne predvsem za večja otroška kolesa, saj se že lahko uporabljajo v cestnem prometu ali vsaj v njegovi bližini. Poleg baterijskih LED luči so v uporabi tudi čedalje bolj priljubljene dinamo luči, ki ne potrebujejo baterij. Prav tako so za varnost in predvsem vidnost otroškega kolesa zelo pomembni tudi odsevniki, ki morajo biti nameščeni tako na sprednjem, kot tudi zadnjem delu kolesa.
Kljub temu, da vsa otroška kolesa zagotavljajo varnost otroka, pa vseeno lahko s določenimi dodatki omenjeno varnost še povečamo:
Pri nakupu otroškega kolesa pa ne smemo pozabiti na kolesarsko čelado, ki je obvezen del opreme, ko vaš otrok začne s kolesarjenjem.