Gravel kolesa , imenovana tudi gravelerji ali gravel bike, so specializirana vrsta koles, namenjena vožnji po različnih terenih, vključno z asfaltom, makadamom, gozdnimi potmi in tlakovanimi cestami. Ta vsestranska kolesa združujejo lastnosti tako cestnih koles, kot tudi gorskih koles. Tako imenovani hibridi se priljubljeni predvsem med kolesarji z avanturističnim ali popotovalnim navdihom, ki radi raziskujejo različne terene in različne poti (od makadamskih cest do neoznačenih poti v naravi). Gre za idealno izbiro vseh, ki imajo radi raznolikost in izzive in se hkrati z obleganih prometnic želijo umakniti v naravo. Gravel kolesa so v zadnjih nekaj letih postala vse bolj priljubljena. Ceste postajajo vse bolj prometne in nevarne, tehnologija pa omogoča proizvajalcem izdelavo trpežnega kolesa za različne terene.
Gravel kolo je sicer na prvi pogled zelo podoben cestnemu kolesu, a je opremljeno z močnejšim okvirjem in bolj robustnimi pnevmatikami. Posledično se z njim lahko vozite tudi po makadamskih in gozdnih poteh brez bojazni, da bi vam zaradi tresljajev kolo razpadlo ali da bi predrli pnevmatiko. Zaradi svoje prilagodljivosti, vsestranskosti in trpežnosti je gravel kolo izredno primerno za večdnevna kolesarska potovanja ali vsakodnevne prevoze na delo.
1. Okvir
Okvirji gravel koles so sicer zelo podoben cestnim in ciklokros kolesom, a obstaja nekaj manjših razlik, ki pa na prvi pogled ostanejo neopažene. So izredno trpežni, sestavljeni pa so lahko iz aluminija, ogljikovih vlaken ali CrMo jekla. Okvirji iz aluminija so povečini osnova nižje in srednje cenovnih gravel koles, medtem ko imajo dražja kolesa okvir iz karbona. Karbon je lažji od aluminija in predstavlja najboljše razmerje med močjo (najbolje absorbira udarce in tresljaje) in težo okvirja. Veliko okvirjev je že opremljenih z nastavki za pritrjevanje blatnikov in nosilcev za potovalne kolesarske torbe, kar omogoča udobnejšo vožnjo in možnost daljših avantur
2. Geometrija
Osnovna geometrija gravel koles je plod ravnotežja med visokim udobjem in enostavnim upravljanjem. Njihovi okvirji so nekoliko daljši v primerjavi s cestnimi kolesi, naklon glave in sedeža pa sta bolj strma. Zaradi tega je položaj kolesarja nekoliko bolj pokončen in sproščen (udoben) v primerjavi s cestnimi kolesi, kar mu seveda omogoča večjo stabilnost in boljši nadzor pri krmiljenju po neravnih terenih.
3. Pnevmatike
Gravel kolesa imajo široke pnevmatike (širine od 35 do 50mm) z grobim profilom, ki omogočajo vožnjo po različnih terenih. Pnevmatike so običajno velikosti 700c, vendar obstajajo tudi gravel kolesa z manjšimi 650b pnevmatikami. Tanjše kot so pnevmatike, višja bo hitrost na ravnih površinah in debelejše kot so pnevmatike, lažje bo kolesarjenje po težjih, neravnih terenih. Večina pnevmatik za gravel kolesa je brez zračnic, zaradi česar je lahko tlak v pnevmatikah nižji. Nižji tlak pa posledično poveča oprijem plašča s podlago in zmanjša tveganje za njeno predrtje.
4. Zavore
Večina gravel koles uporablja disk zavore, ki zagotavljajo zanesljivo zaviranje ne glede na vremenske razmere ali teren - odlično se obnesejo tako na blatnih, kot tudi suhih prašnih poteh. Poleg tega so zavore pritrjene na obroč in ne okoli njega, kar omogoča omogočajo uporabo pnevmatik in platišč različnih širin.
5. Prestavna razmerja
Gravel kolesa imajo običajno večjo izbiro prestav (1x11 ali 1x12) kot kolesa za ciklokros. Marsikatero kolo je opremljeno z enim verižnikom spredaj in MTB kaseto širokega razpona zadaj. Prestave širokega razpona omogočajo večjo vsestranskost in uporabnost kolesa ter udobnejše potovanje. Zgolj eden zobnik spredaj poenostavi prestavljanje in zmanjša tveganje za okvaro.
Gravel kolesa in ciklokros kolesa so si med seboj zelo podobna, vendar med tema dvema tipoma kolesa vseeno obstaja nekaj razlik.
Glavna razlika med gravel kolesi in ciklokros kolesi je njihova namembnost. Gravel kolesa so zasnovana za vožnjo po različnih terenih, vključno z asfaltom, makadamom, gozdnimi potmi in tlakovanimi cestami. V primeru ciklokros koles pa gre za tekmovalna kolesa zasnovana za ciklokros dirke, ki potekajo na zaprtih krogih z različnimi podlagami, vključno s travo, blatom, peskom in tlakovanimi površinami. Za razliko od gravel koles niso primerna za vzpone in se bolje obnesejo na ravninskih turah. Ciklokros kolesa niso opremljena z nastavki za dodatke, kot so nosilci za prtljago, blatniki in luči.
Geometrija: V primerjavi z gravel kolesi imajo ciklokros kolesa bolj agresivno in tekmovalno geometrijo. Po navadi imajo krajšo zgornjo cev, višje sprednje krmilo in višje sedežno oporo, kar omogoča boljši nadzor in agilnost med dirkanjem.
Pnevmatike: Običajno imajo ožje pnevmatike z grobim profilom, ki so bolj primerne za blatne in spolzke površine. Zaradi tanjših pnevmatik imajo največkrat tudi ožje vilice.
V primeru, da izbirate gravel kolo, morate biti pozorni na velikost okvirja, kakovostni razred opreme (ki jo zares potrebujete) in proizvajalca. V naši trgovini lahko izbirate kvalitetna gravel kolesa blagovnih znamk Rock Machine, Fuji, Bottecchia, Breezer in Megamo.