Mestna kolesa so enostavna in učinkovita prevozna sredstva namenjena zlasti kratkim in nekoliko bolj udobnim vožnjam po mestu in njegovi okolici. Priročno in vsestransko mestno kolo uporabljamo za pogoste opravke (vožnja v službo, nakup v trgovini, prevoz otroka v vrtec, obisk pošte ali prijateljev …) s srednje hitrim tempom po pretežno ravnih in asfaltiranih urbanih površinah. Omenjene vožnje običajno opravimo v vsakodnevnih oblačilih in v različnih vremenskih razmerah. In zgoraj naštetim pogojem ustrezajo prav mestna kolesa.
V naši trgovini so na voljo moška in ženska mestna kolesa, ki se med seboj nekoliko razlikujejo po obliki. Ženska mestna kolesa so prilagojena konstituciji ženskega telesa in imajo zgornji nosilec okvirja nameščen pod večjim kotom, kar omogoča enostavno vzpenjanje na kolo in sestopanje z njega ter posledično bolj udobno vožnjo. Običajno so na voljo v barvnih kombinacijah, ki bolj odgovarjajo predstavnicam nežnejšega spola. Moška mestna kolesa lahko uporabljata oba spola, zato je ponudba teh koles veliko bolj široka in pestra.
Mestno kolo je zasnovano kot univerzalno prevozno sredstvo, ki mora kolesarja čim bolj učinkovito pripeljati od točke A do točke B in ni prilagojeno za športne aktivnosti. Pri tem pa mora biti vožnja čim bolj udobna, nadzor nad kolesom pa enostaven. Vožnja največkrat poteka po gladkih asfaltnih površinah z manjšimi nakloni.
Okvir: Mestno kolo ima običajno lahek in vzdržljiv okvir, katerega geometrija omogoča udobno pokončno držo med vožnjo. Njegova konstrukcija omogoča enostavno vzpenjanje in sestopanje z njega. Za kolo je značilno tudi zavito in rahlo dvignjeno krmilo ter širok in udoben sedež.
Pnevmatike: Večina mestnih koles ima pnevmatike, ki so širši in bolj profilirani od cestnih koles. To zagotavlja stabilnost in boljši oprijem na različnih mestnih površinah, kot so tlakovci, asfalt in tudi manjše ovire na cesti. Običajna velikost pnevmatik je 26 ali 28 col.
Prestavno razmerje: Večina mestnih koles uporablja manj prestav, kot smo jih vajeni pri cestnih ali gorskih kolesa. Prestavna razmerja kolesarjem olajšajo vožnjo navkreber in jim omogočajo prilagajanje vožnje različnim terenom in potrebam. Nekatera mestna kolesa imajo zgolj eno prestavo – tipičen predstavnih je zimzeleni Pony.
Oprema: Običajno so opremljana s precej dodatne opreme, ki skrbi za varnost (sprednja in zadnja luč, blatniki, ščitnik verige, zvonec,…) in udobnost (sprednja košara, zadnji prtljažnik) kolesarjev. Omogočajo tudi namestitev otroškega varnostnega sedeža.
Zavore: Zaradi nižjih hitrosti so mestna kolesa povečini opremljena z V-zavorami, ki so lažja, cenejša in enostavnejša za vzdrževanje kot disk zavore.
Vsa kolesa zahtevajo vzdrževanje, vendar so mestna kolesa zasnovana tako, da je njihovo vzdrževanje minimalno; tudi zaradi uporabe manj kompleksnih delov in komponent. Vsekakor pa je priporočljivo, da redno preverjate tlak v pnevmatikah, preizkušate delovanje zavor in vzdržujete čist in namazan pogonski sklop.
Za nakup mestnega kolesa se največkrat odločijo tisti, ki večino svojih vsakdanjih opravkov opravijo v urbanem okolju, kjer je uporaba osebnih ali javnih prevoznih sredstev velikokrat časovno zelo potratna. Pri nakupu kolesa morate biti pozorni na njegovo velikost, ki jo določite oziroma izbere glede na svojo višino.
V mestnih jedrih, kjer je koncentracija prometa zelo velika, je kolo verjetno najbolj učinkovito in najhitrejše prevozno sredstvo. Tudi z ekološkega stališča je mestno kolo verjetno najbolj čist in zelen način transporta po mestu. V večjih mestih, kjer so razdalje med posameznimi točkami lahko prevelike, pa priporočamo uporabo in nakup električnega mestnega kolesa.
V mestnih središčih so tatovi koles dokaj pogosti in stalno na preži, zato le poskrbite za varno shranjevanje (na težje dostopnih in manj vidnih mestih) in zaščito vašega kolesa s kolesarskimi ključavnicami.